Czyszczenie dywanów wełnianych – jak zrobić to skutecznie?

Dywany wełniane to klasyka, która wciąż ma się bardzo dobrze. Taki dywan to wyraz dobrego smaku i dbałości o detale. Poza względami praktycznymi, takim jak znakomita termoizolacja, wełniane dywany są wybierane także ze względu na swoje niezaprzeczalne walory estetyczne – zwłaszcza te wykonane z naturalnej wełny. Mimo iż taka wełna jest najwyższej jakości i długo zachowuje swój nienaganny wygląd, ważne jest, aby co jakiś czas dywan wełniany czyścić. A czyszczenie dywanów wełnianych może się odbywać na wiele sposobów.

RÓŻNE METODY CZYSZCZENIA DYWANÓW Z WEŁNY

Podstawą i najbardziej popularną metodą czyszczenia dywanów z wełny jest na pewno odkurzanie. Najlepiej jest to robić jeden–dwa razy w tygodniu (ważne jest jednak to, czy mamy zwierzęta, jeśli tak, wtedy może się okazać, że będziemy musieli robić to częściej). Dobrym sposobem na odświeżenie wełnianego dywanu jest jego wytrzepywanie (to w przypadku mniejszych rozmiarowo dywaników) lub też trzepanie na trzepaku. Taka metoda, mimo iż bardzo angażująca, ma jedną bardzo znaczącą cechę – nie niszczy (nie wyciąga) włókien dywanu. W czasie zimy (choć przy ostatnich prawie bezśnieżnych tych porach roku może być z tym trudno) warto wypróbować czyszczenie dywanów z wełny śniegiem. Najlepiej robić to wtedy, gdy na dworze jest mróz, gdyż przy minusowych temperaturach brud się najlepiej usuwa. Gdy są takie warunki (śnieg plus mróz) wystarczy dywan położyć włosiem na śniegu na około 20 minut, potem nasz kobierzec należy powiesić na około 30 minut. Procesy fizyczne i chemiczne sprawią, że brud zostanie w łatwy sposób usunięty. Warto też wspomnieć o ciekawym sposobie prania dywanów z wełny na sucho – kiedyś robiono to sodą oczyszczoną, a dziś są do tego specjalne proszki do prania na sucho.

PLAMA – WCALE NIETRUDNA SPRAWA

Opisane wyżej sposoby czyszczenia dywanów z wełny dotyczą bardziej rutynowej konserwacji. Co jednak zrobić, gdy na naszym cennym wełnianym dywanie pojawi się plama? W zależności od jej rodzaju możemy wykorzystać:

  • sól (plamy z win i soków),
  • zmywacz do paznokci (tłuste plamy, farba),
  • ocet (żywność, kosmetyki, kremy, plamy odzwierzęce, ziemia, perfumy).

Warto dbać o wełniane dywany, gdyż kosztują dość dużo i dobrze, by długo nas cieszyły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *