Jaki rozmiar dywanu wybrać?

Minęły już czasy, kiedy dywany zajmowały całą powierzchnię podłogi w danym pomieszczeniu – od ściany do ściany i od kąta do kąta. Dziś dywany można umieszczać na przykład tylko pod meblami albo centralnie na środku pokoju. Widać więc, że aranżacje z udziałem dywanu mogą być bardzo różne. Da się także zauważyć, że bardzo ceniona jest rola estetyczna dywanów.

ROZMIAR DYWANU – GARŚĆ ZASAD

Gdy chcemy umieścić dywan pod meblami, wtedy trzeba wziąć pod uwagę, żeby nasz kobierzec spod nich wystawał. Jeśli na przykład chcemy położyć dywan pod prostokątny stół, należy pamiętać o tym, żeby dywan wystawał spod niego, nawet po odsunięciu krzeseł – w większości przypadków sprawdzi się, zwłaszcza w jadalni czy w salonie,  dywan wełniany 200 × 300. Najlepiej w tym przypadku kierować się zasadą, że dywan powinien być większy od blatu stołu o 120 cm. Poza stołem można na dywanie wełnianym 200 × 300 ustawić stolik kawowy, sofę czy fotele. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dywan o takich wymiarach umieścić centralnie pośrodku salonu i nie stawiać na nim żadnych mebli.

CZEGO UNIKAĆ?

Jednym z najbardziej rzucających się w oczy błędów jest zakup dywanu za małego i ustawieniu na nim mebli. Taki dywan, który nie wystaje spod mebli przynajmniej na długość 20 cm, przestaje pełnić swoje funkcje estetyczne, a wręcz wygląda po prostu brzydko. Należy też unikać tego, aby dywan nie pasował do swojego bezpośredniego sąsiedztwa, czyli do koloru podłogi. Trzeba zwrócić na to uwagę zwłaszcza przy opcji dywan wełniany 200 × 300. W większości metrażów pomieszczeń, jeśli chodzi o salon, podłoga jest wtedy widoczna. Wskazane jest także to, aby do małych pomieszczeń nie dobierać dywanów okrągłych czy też owalnych. Dywan prostokątny, który wydłuży i powiększy optycznie pomieszczenie, jest w tym przypadku najbardziej wskazany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *